DAİMİ HUZUR

ANASAYFA KONU ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Facebook Twitter Sayfamız

       

facebook sayfasımız

Sahabe-i Kiram

RSS

ESHÂB-I KİRÂM KİMDİR ?

ESHÂB-I KİRÂM KİMDİR ? Peygamber efendimizi hayatta iken ve peygamber olarak bir ân gören, eğer âmâ ise bir ân konuşan mü'mine "Sahâbî" denir. Birkaç tânesine Eshâb veya Sahâbe denir.

02 Haziran 2011, 09:26


Hazreti Aliyi üstün görüp diğer sahabeleri küçük görmek

Hazreti Aliyi üstün görüp diğer sahabeleri küçük görmek Sahabelere Hakaret Peygambere Hakaret gibidir.

13 Nisan 2012, 17:55


HZ. ABBAS BİN UBÂDE (r.anh)

HZ. ABBAS BİN UBÂDE (r.anh) Abbas bin Ubâde, Peygamber efendimizin davetini duyunca, Müslüman olmak için koşarak gelen Medineli ilk 12 kişiden biridir. Birinci Akabe biatında Müslüman olan altı Medineli, ikinci sene yanlarına altı arkadaş daha alıp, oniki kişi olarak Mekkeye geldiler.Peygamberimizle gece Akabede görüşmek üzere söz aldılar.

02 Haziran 2011, 10:35


HZ. ABBÂS İBN ABDULMUTTALİB (r.anh)

HZ. ABBÂS İBN ABDULMUTTALİB (r.anh) Hz. Peygamber'in amcası. Künyesi Ebu'l-Fazl. Babası Abdulmuttalib, annesi Nuteyle'dir. Abbas Rasûlullah'tan bir iki yaş büyüktü.

02 Haziran 2011, 11:31


HZ. ABDULLAH BİN AMR BİN EL-ÂS (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN AMR BİN EL-ÂS (r.anh) Ashâbın ileri gelen fâkihlerinden ve aynı zamanda Abâdile*den olan sahâbi. Ebu Muhammed veya Ebu Abdurrahman künyesiyle tanınan Abdullah, Amr b. As'ın oğlu idi.

09 Haziran 2011, 08:59


HZ. ABDULLAH BİN ATÎK (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN ATÎK (r.anh) Medînede, hicretten önce Hz. Esad bin Zürârenin ve Peygamberimiz tarafindan oraya Kurân-ı kerîmi ve İslâmiyeti öğretmek için gönderilen Hz. Musab bin Umeyrin tebliğ hizmetleri sebebiyle birçok kimse îmân etmişti. Daha Peygamberimizin hicreti gerçekleşmeden Müslüman olmakla sereflenenlerden biri de Hz. Abdullah bin Atîk idi.

02 Haziran 2011, 11:38


HZ. ABDULLAH BİN CAHŞ (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN CAHŞ (r.anh) Sad bin Ebî Vakkâs hazretleri, Uhud harbinde Hz. Abdullah bin Cahş'la arasında geçen konuşmayı şöyle anlattı: "Uhudda, savaşın çok şiddetli devam ettiği bir andı. Abdullah bin Cahş yanıma sokuldu, elimden tuttu ve beni bir kayanın dibine çekti. Bana şunları söyledi:

02 Haziran 2011, 11:51


HZ. ABDULLAH BİN EBÛBEKİR (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN EBÛBEKİR (r.anh) Hz. Abdullah, babası Ebû Bekr-i Siddîk'in davetiyle, küçük yaşta Müslüman oldu. Peygamber efendimiz ile babası Mekkeden Medîneye hicretlerinde, Sevr Mağarasına geldiklerinde, habercilik vazifesini yaptı.

02 Haziran 2011, 12:22


HZ. ABDULLAH BİN HANZALA (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN HANZALA (r.anh) Abdullah bin Hanzala hazretleri, Eshâb-i kirâmdan, şehâdeti ile meşhûrdur. Babası da, Eshâbdan olup, (Gasîl-ül-melâike) Meleklerin yıkadığı Sahâbî lakabıyla tanınmıştır. Annesi Cemile binti Abdullahtır.

02 Haziran 2011, 12:56


HZ. ABDULLAH BİN HUZÂFE (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN HUZÂFE (r.anh) Peygamber efendimiz, Hudeybiye antlaşmasından sonra, İslâmın bütün dünyaya yayılması ve insanların Cehennemden kurtulup, ebedî saâdete kavuşmaları için hükümdarlara elçiler göndermek istiyordu. Zîrâ o, âlemlere rahmet olarak gönderilmişti. İstediğini emret! Bu sebeple bir gün, Eshâb-ı kirâma buyurdular ki:

03 Haziran 2011, 11:13


HZ. ABDULLAH BİN MES'UD (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN MES'UD (r.anh) İlk müslümanlardan, muhaddis,* fakîh ve müfessir* sahâbî. Adı Abdullah, künyesi Abdurrahman'dır. Babası Mes'ud, annesinin adı Ümm-i Abd'dir. Babası hakkında fazla bir bilgi yoktur. Onun, Zühreoğullarından Abd b. Hâris'in müttefiki olduğu bilinmektedir.

03 Haziran 2011, 11:15


HZ. ABDULLAH BİN ÖMER B. EL-HATTÂB (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN ÖMER B. EL-HATTÂB (r.anh) İkinci halife Hz. Ömer (r.a.)'in oğlu ve mü'minlerin annesi Hz. Hafsa'nın ana-baba bir kardeşi, fâkih ve muhaddis sahâbî. Ebû Abdurrahman künyesi ile tanınan Abdullah'ın annesi Zeynep bnt. Maz'un el-Cümeyhî'dir.

03 Haziran 2011, 12:26


HZ. ABDULLAH BİN SELÂM (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN SELÂM (r.anh) Abdullah bin Selâm hazretleri, Eshâb-ı kirâmdan olup, Ensârın büyüklerindendir. Medîne'deki Yahûdî Benî Kaynuka kabîlesinden idi. Soyu Hz.Yûsüf'e dayanıyordu. Asıl ismi Husayn idi. Müslüman olunca Resûlullah efendimiz ona Abdullah ismini verdi.

03 Haziran 2011, 11:28


HZ. ABDULLAH BİN SÜHEYL (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN SÜHEYL (r.anh) Abdullah bin Süheyl ilk Müslüman olanlardandır. İkinci Habeşistan hicretine kadar Müslümanlığını gizledi.

09 Haziran 2011, 08:48


HZ. ABDULLAH BİN ÜMM-İ MEKTÛM (r.anh)

HZ. ABDULLAH BİN ÜMM-İ MEKTÛM (r.anh) Abdullah bin Ümm-i Mektûm, Peygamberimizin İslâmiyeti anlatmaya başladığı ilk zamanlarda îman ile şereflenerek Müslüman oldu. Mekke’de kâfirlerin zulüm ve eziyetlerinin dayanılmaz hâle gelmesi üzerine ve Medîneli Müslümanlara din esaslarını ögretmek için, Medîne-i Münevvereye hicret etti.

03 Haziran 2011, 11:34


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Sonraki Sayfa

A.KARUL A.KARUL
NAMAZA BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA ...? OKU
Meçhul Yazar Meçhul Yazar
Bir aşk hikayesi!
Taner ERDOĞAN Taner ERDOĞAN
Müstehcen NOTLAR - Kimi kandırıyoruz ?
Emrecan Er Emrecan Er
BENLİK DUYGUSU!

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

         

E-mail listemize adresinizi
ekleyin son eklenen 
konulardan haberdar  olun

_SAAT_

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Kuran-ı Kerim'i hangi sıklıkla okuyoruz?






Tüm Anketler

Bu sitenin içeriği titiz çalışmalar ile hazırlanmaktadır. Kaynak gösterilmesi şartı ile çoğaltılabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi