DAİMİ HUZUR

ANASAYFA KONU ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Facebook Twitter Sayfamız

       

facebook sayfasımız

Silsile-i Zeheb

RSS

01.Seyyidüna ve senedüna ve Mevlana Muhammed Resulullah (Sallallhü aleyhi ve sellem)

01.Seyyidüna ve senedüna ve Mevlana Muhammed Resulullah (Sallallhü aleyhi ve sellem) HAZRETİ MUHAMMED MUSTAFA ( Sallallahu Aleyhi ve Sellem )

17 Mayıs 2011, 18:16


02. Mevlana Ebu Bekir-i Sıddık (radiyallahü anh)

02. Mevlana Ebu Bekir-i Sıddık (radiyallahü anh) Ebu Bekr-i Sıddık hazretleri Peygamberlerden sonra, insanların en üstünüdür. Aşere-i Mübeşşerenin yani Cennetle müjdelenen on sahabenin birincisidir. Peygamber efendimizin kayınpederi, Hazret-i Âişe'nin babasıdır. Hazret-i Ebu Bekirin Resulullah efendimize fevkalade sadâkât ve sevgisi vardı. Vefatına, Peygamberimizden ayrıldığından duyduğu aşırı üzüntüsü, gammı ve hasreti sebep olmuştur. Çünkü Ona karşı olan, sevgisi ve bağlılığı kelimelerle tarif edilemiyecek kadar çoktur. Peygamber efendimiz de onu çok severdi.

17 Mayıs 2011, 18:17


03. Mevlana Selman-i Farisi (radiyallahu anh)

03. Mevlana Selman-i Farisi (radiyallahu anh) Selman-ı Farisi hazretleri, eshab-ı kiramın büyüklerinden ve meşhurlarındandır. Ehl-i beytten sayılmıştır. İnsanları Hakka davet eden, doğru yolu göstererek saadete kavuşturan ve kendilerine Silsile-i aliyye denilen büyük âlim ve velilerin ikinci halkasıdır.

17 Mayıs 2011, 18:19


04. Mevlana Kasım bin Muhammed bin Ebu Bekir-i Sıddık (radiyallahü anh)

04. Mevlana Kasım bin Muhammed bin Ebu Bekir-i Sıddık (radiyallahü anh) Kasım bin Muhammed hazretleri, tabiinin büyüklerinden ve Medine'de yetişen ve kendilerine "fukaha-i seb'a" adı verilen yedi büyük âlimden biridir. Silsile-i aliyye denilen büyük âlim ve velilerin üçüncüsüdür.

17 Mayıs 2011, 18:21


05. Mevlana Cafer-i Sadik bin Muhammed Sadik (radiyallahü anh)

05. Mevlana Cafer-i Sadik bin Muhammed Sadik (radiyallahü anh) Cafer-i Sadık hazretleri, Ehl-i beytten olup, on iki imamın altıncısı, Silsile-i aliyyenin dördüncüsüdür. Babası Muhammed Bâkır, dedesinin dedesi Hazret-i Alidir.

17 Mayıs 2011, 18:21


06. Mevlana Bayzid-i Bestami (kuddise sirruh)

06. Mevlana Bayzid-i Bestami (kuddise sirruh) Bayezid-i Bistami hazretleri, Silsile-i aliyyenin beşincisidir. Arifler sultanı diye meşhurdur. İsmi Tayfurdur. Üveysi idi. Kendisinden kırk yıl önce vefat eden imam-ı Cafer-i Sadık hazretlerinin ruhaniyetinden istifade etti.113 âlimden ilim öğrenmiştir. Son derece âlim, fâdıl ve edip idi.

17 Mayıs 2011, 18:22


07. Mevlana Ebul Hasan-I Harkani (kuddise sirruh)

07. Mevlana Ebul Hasan-I Harkani (kuddise sirruh) Ebul Hasan-ı Harkani hazretleri, Silsile-i aliyyenin altıncısıdır. Büyük İslam âlimi Bayezid-i Bistami'nin ruhaniyetinden istifade ederek yükselmişti. Zamanının kutbu idi.

17 Mayıs 2011, 18:23


08. Mevlana Ebu Ali el-Faremedi (kuddise sirruh)

08. Mevlana Ebu Ali el-Faremedi (kuddise sirruh) Ebu Ali Farmedi hazretleri, Silsile-i aliyyenin yedincisidir. Devrinin bir tanesi idi. Zâhiri din ilimlerini, Ebul-Kasım Kuşeyriden ve daha başka âlimlerden öğrendi. Nasihatleri pek tesirli idi. Nizâm-ül-mülk ve zamanın devlet erkanı kendisine çok hürmet ederdi. Tasavvuf ilminin mütehassısı idi. İmam-ı Gazali ve Yusuf-i Hemedani hazretlerinin de hocası idi.

17 Mayıs 2011, 18:25


09. Mevlana Yusuf-I Hemedani (kuddise sirruh)

09. Mevlana Yusuf-I Hemedani (kuddise sirruh) Yusuf-i Hemedani hazretleri, Silsile-i aliyyenin sekizincisidir. Fıkıh âlimi idi, hadis ilmini de öğrendi. Tasavvufu Ebu Ali Farmedi hazretlerinden öğrenip, onun sohbetinde yetişerek kemale ulaştı. Yüzlerce talebesi vardı. Abdullah-i Berki, Ahmed Yesevi ve Abdülhâlık-ı Goncdüvani gibi büyük veliler yetiştirdi. Bir taraftan doğru din bilgilerini öğretmeye çalışır, insanlarla uğraşmaktan, onları yetiştirmek için çalışmaktan hiç sıkılmazdı. Diğer taraftan, ağrılara ve yaralara ilaç yaparak herkesin derdine deva bulmaya çalışırdı.

17 Mayıs 2011, 18:26


10. Mevlana Abdülhalık Gücdüvani hazretleri (kuddise sirruh)

10. Mevlana Abdülhalık Gücdüvani hazretleri (kuddise sirruh) Abdülhalık Gücdüvani hazretleri, Silsile-i aliyyenin dokuzuncusudur. Babası Abdülcemil Malatyalı idi. Hızır aleyhisselâm babasına, "Ey Abdülcemil! Senin bir erkek evladın olacak, ismini Abdülhalık koyarsın" buyurdu.

17 Mayıs 2011, 18:27


11. Mevlana Arif-I Rivegiri (kuddise sirruh)

11. Mevlana Arif-I Rivegiri (kuddise sirruh) Arif-i Rivegeri hazretleri, Silsile-i aliyyenin onuncusudur. Buhara'ya 30 km uzaklıkta bulunan Riveger köyünde dünyaya geldi.

17 Mayıs 2011, 18:29


12. Mevlana Mahmud-I Inciri Fagnevi (kuddise sirruh)

12. Mevlana Mahmud-I Inciri Fagnevi (kuddise sirruh) Mahmud-i Encirfagnevi hazretleri, Silsile-i aliyyenin on birincisidir. Maveraünnehrin Tur-i Sina gibi mukaddes bir yer olmasına vesile olan, orayı nurlandıran büyük âlim ve velilerden olan Mahmud-i Encirfagnevi, Buhara'nın Fagne köyünde doğdu. 1315 yılında vefat etti. Mimarlık ile geçinirdi.

17 Mayıs 2011, 18:30


13. Mevlana Ali Ramitemi (kuddise sirruh)

13. Mevlana Ali Ramitemi (kuddise sirruh) Ali Ramiteni hazretleri, Silsile-i aliyyenin on ikincisidir. Buhara yakınlarındaki Ramiten kasabasında doğdu.

17 Mayıs 2011, 18:31


14. Mevlana Muhammed Baba Semmasi (kuddise sirruh)

14. Mevlana Muhammed Baba Semmasi (kuddise sirruh) Muhammed Baba Semmasi hazretleri, Hace Ali Ramiteni hazretlerinin yetiştirdiği büyük velilerdendir. Silsile-i aliyyenin on üçüncüsüdür. Buhara'ya bağlı Semmas köyünde doğdu.

17 Mayıs 2011, 18:32


15. Mevlana Seyyid Emir Külal (kuddise sirruh)

15. Mevlana Seyyid Emir Külal (kuddise sirruh) Seyyid Emir Gilâl hazretleri, Silsile-i aliyyenin on dördüncüsüdür. Hazret-i Hüseyin'in soyundandır. Evliyanın meşhurlarından olan Muhammed Baba Semmasi'nin talebesi ve Behaeddin-i Buhari hazretlerinin hocasıdır. Çömlekçilik yaptığı için "Gilâl" veya Külal ismiyle meşhur olmuştur.

17 Mayıs 2011, 18:32


1 | 2 | 3 | 4 | Sonraki Sayfa

A.KARUL A.KARUL
NAMAZA BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA ...? OKU
Meçhul Yazar Meçhul Yazar
Bir aşk hikayesi!
Taner ERDOĞAN Taner ERDOĞAN
Müstehcen NOTLAR - Kimi kandırıyoruz ?
Emrecan Er Emrecan Er
BENLİK DUYGUSU!

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

         

E-mail listemize adresinizi
ekleyin son eklenen 
konulardan haberdar  olun

_SAAT_

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Kuran-ı Kerim'i hangi sıklıkla okuyoruz?


Tüm Anketler

Bu sitenin içeriği titiz çalışmalar ile hazırlanmaktadır. Kaynak gösterilmesi şartı ile çoğaltılabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi