DAİMİ HUZUR

ANASAYFA KONU ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Facebook Twitter Sayfamız

       

facebook sayfasımız

Adab

RSS

Aksırma Ve Esneme Adabı

Aksırma Ve Esneme Adabı İnsanın toplum içinde edeplere riayet etmesi, onun şerefli bir mertebeye yükselmesine sebep olur. İslam’ın emrettiği toplumsal edeplerden birisi de aksırma ve esneme adabıdır. İnsanlar aksırırken şunlara dikkat etmelidir:

23 Şubat 2013, 11:43


Alimlere Karşı Adab

Alimlere Karşı Adab Ana-baba için uygulanan adap kuralları, aynen hatta fazlasıyla alim ler için de uygulanmalıdır. Çünkü onlar Peygamberlerin varisleridir. O halde çocuğun adet edinmesi için alimlere karşı saygılı ve alçak gönüllü olmalı, onların hizmetine koşmalı, huzurlarında yüksek sesle konuşmamalı, onlarla olan ilişkilerde nazik, kibar ve yumuşak olmak gerekmektedir.

23 Şubat 2013, 12:04


Anne-Baba’ya Karşı Saygı Adabı

Anne-Baba’ya Karşı Saygı Adabı * Allah-u Teala (c.c.), “isyan ve günahı gerektiren hususlar dışında emret tikleri her konuda anneye ve babaya itaat etmeyi emretmiştir.”

23 Şubat 2013, 11:53


Besmele Adabı

Besmele Adabı Her hayrın başı Besmeledir. Her hayırlı işe “Bismillahirrahmanirra him” diyerek başlanır. Sonunda da “Elhamdülillah” denir. Sevgili Peygam berimiz (s.a.v); “Bir işe besmele ile başlanılmaz, sonunda da Elhamdü lillah denmezse o işte hayır olmaz” buyurmuştur. Çünkü besmele çekerek kul ile Allah (c.c) arasındaki gerçek alaka kurulmuş olur.

23 Şubat 2013, 12:07


Büyüklere Karşı Saygı Adabı

Büyüklere Karşı Saygı Adabı Enes bin Malik (r.a) anlatıyor; Peygamberimiz (s.a.v.)’i görmek iste yen yaşlı bir adam gelmişti. Ahali ona yol açmakta ağır davranmıştı. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v); “Küçüğümüze merhamet etmeyen ve büyüğümüze hürmet etmeyen kimse bizden değildir” buyurmuştur.

23 Şubat 2013, 11:55


Cami Adabı

Cami Adabı İster vakit namazlarında, ister diğer zamanlarda olsun, camilere gitmeye devam etmek, İslam dininin yapılmasını istediği en güzel amellerden biridir. Bir hadisi şeriflerinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmak tadır; “Kim, sabah ve akşam namazlarında mescide devam ederse, Allah-u Teala o kimse için her gidip gelmesine karşılık cennette bir köşk hazırlar.”

23 Şubat 2013, 11:58


Cenaze Adabı

Cenaze Adabı Cenaze namazı kılındıktan sonra, cenaze defnedilinceye kadar yanından ayrılmamalı. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: “Cenaze namazını kılan kimse, bir kırat sevap alır. Cenaze defnedilinceye kadar ardından giderse, onun için iki kırat sevap vardır. Her bir kırat Uhud dağı kadardır.”

23 Şubat 2013, 11:46


Dua Etme Adabı

Dua Etme Adabı Ebu Hureyre (r.a)’den rivayetle Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyur muşlardır; “Sakın sizden biriniz dua ederken “Ya Rabbi, dilersen beni mağfiret eyle, dilersen bana merhamet eyleme” demesin. İstediğini sağ lamca ve kesin olarak istesin. Çünkü Allah’ı şu veya bu işe zorlayabile cek hiçbir kudret yoktur.”

23 Şubat 2013, 11:57


Edeb’in Tarifi Ve Fazileti

Edeb’in Tarifi Ve Fazileti İslam dini; doğumdan ölüme kadar hayatın ne şekilde yaşana cağını, davranışların nasıl olacağını, iç ve dış dünyamızın ne şekilde bir yapıya kavuşturulacağını tespit etmiştir. Maddi ve manevi sağlıklı bir fert, sağlıklı bir aile ve sağlıklı bir toplumun yolu İslam’ın emrettiği hayat tarzını yaşamak ile mümkün olabilecektir.

23 Şubat 2013, 12:08


Elbise Adabı

Elbise Adabı Amr bin As (r.a.) anlatıyor: Resulüllah (s.a.v.) benim üzerimde sarıya boyanmış iki elbise gördü ve: “Bunlar gayr-i Müslimlerin giysilerindendir, onları giyme” buyurmuştur

23 Şubat 2013, 11:38


Eve Giriş Çıkış Adabı

Eve Giriş Çıkış Adabı * Kapının sağında veya solunda durmalı. * Kapıya 3 defa vurmalı, izin verilir ise içeriye girmeli, izin verilmez ise geri dönmeli. * Eve girince ve çıkarken “Esselamü Aleyküm” diyerek selam vermeli. * Evden çıkınca; “Bismillahi tevekkeltü Alallahi la havle vela kuvvete illa Billah” demeli.

23 Şubat 2013, 11:37


Ezan Adabı

Ezan Adabı Farz namazları için ezan okumak kuvvetli bir sünnettir. İslam’ın en şerefli ve en faziletli amellerindedir. Ezana icabet etmenin edepleri şunlardır:

23 Şubat 2013, 12:00


Hasta Ziyareti Adabı

Hasta Ziyareti Adabı Müminlerin birbiri üzerinde hakları vardır. Bu haklardan biri de hasta kardeşini ziyarettir. Güzel dinimiz hasta ziyaretine çok önem vermiştir. Önemine göre de sevabı pek çoktur. Hasta ziyaretine giden kişi, buna niyet ettiği anda, ilk adımını atması ile rahmet yağmuruna tutulur. Hastanın yanına vardığında, ilahi rahmet zirveye ulaşır.

23 Şubat 2013, 11:44


Hela Adabı

Hela Adabı hela girme adabı hakkında

23 Şubat 2013, 11:41


Hocaya Saygı Adabı

Hocaya Saygı Adabı * Saygı gereği talebe hocasının önünde yürümemeli. * Talebe hocasının yerine oturmamalı.

23 Şubat 2013, 11:54


1 | 2 | 3 | 4 | Sonraki Sayfa

A.KARUL A.KARUL
NAMAZA BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA ...? OKU
Meçhul Yazar Meçhul Yazar
Bir aşk hikayesi!
Taner ERDOĞAN Taner ERDOĞAN
Müstehcen NOTLAR - Kimi kandırıyoruz ?
Emrecan Er Emrecan Er
BENLİK DUYGUSU!

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

         

E-mail listemize adresinizi
ekleyin son eklenen 
konulardan haberdar  olun

_SAAT_

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Kuran-ı Kerim'i hangi sıklıkla okuyoruz?


Tüm Anketler

Bu sitenin içeriği titiz çalışmalar ile hazırlanmaktadır. Kaynak gösterilmesi şartı ile çoğaltılabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi