ANASAYFA KONU ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Facebook Twitter Sayfamız

       

facebook sayfasımız

Din ve Kısımları

Din ve Kısımları

Tarih 08 Aralık 2012, 12:25 Editör A.KARUL

Kim İslamdan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette de zarara uğrayanlardandır.(Ali İmran Suresi, 85)

 

DİN NEYE DENİR?
 
Din, Allah (c.c) tarafından Peygamberler aracılığı ile insanlara ulaştırılan ilahi bir kanundur. Dinin kurucusu Allah (c.c), muhatabı insanlardır.
 
DİNLERİN KISIMLARI
 
1-) HAK DİN
 
Allah-u Teâlâ tarafından Peygamberleri aracılığı ile insanlara bildirilen, hiç bir değişikliğe uğramadan ve bozulmadan günümüze kadar gelen dindir. Bu özellikleri taşıyan tek din “İslam dinidir.”
 
2-) MUHARREF DİNLER
Hak din iken sonradan insanlar tarafından değiştirilen ve aslı bozulan dinlerdir. Hıristiyanlık ve Yahudilik gibi.
 
3-) BATIL DİNLER
 
Allah (c.c) tarafından gönderilmeyip, bilakis insanların uydurmuş olduğu dinlerdir. Putperestlerin puta, Mecusilerin ateşe tapması gibi.
 
İSLAM DİNİ
 
İlk insan olan Hz. Âdem (a.s), aynı zamanda ilk Peygamberdir. İnsanlığın ilk dini de“Hak Din”dir. Hz. Âdem’den Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e kadar gelen bütün Peygamberler, insanlara Allah’ın birliği inancını tebliğ etmişler ve Allah (c.c)’a nasıl ibadet edileceğini öğretmişlerdir. Ancak son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’den önceki Peygamberlerin tebliğ ettiği iman esasları ve dinî hükümler zamanla bozulmuş ve insanlar karanlıklar içinde kalmıştı.
 
İnsanlığı düştüğü bu durumdan aydınlığa çıkaracak bir kurtarıcıya ihtiyaç vardı. Bunun üzerine Yüce Allah, son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) aracılığı ile bütün insanlara diğer dinleri de içeren son ve en mükemmel din olan
 
“İslam Dinini”göndermiştir. Bu gerçek Yüce Allah (c.c) tarafından Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildirilmiştir: “Allah (c.c) katında din, şüphesiz İslâm’dır.” (Ali İmran Suresi, 19)
 
İslam’ın dışındaki dinler, Allah katında kabul görmez. Bunların insanlara bir yararı olmayacaktır. Bu konu Kur’an-ı Kerim’de şöyle açıklanmıştır:
 
“Kim İslam’dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette de zarara uğrayanlardandır.” (Ali İmran Suresi, 85)
 
İslam Dini, Allah (c.c) tarafından gönderildiği gibi hiçbir değişikliğe uğramadan ve bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bundan sonra da bu özelliğini koruyacaktır. İslam dini, Allah katında geçerli tek dindir.
 
İSLAM DİNİ’NİN GAYESİ
 
İslam Dininin amacı, insanlara iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini bildirmektir. Onları dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşturmaktır.
 
İSLAM DİNİ’NİN ÖZELLİKLERİ
 
 1-) Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından tebliğ edilen İslam dini son dindir. Ondan başka din gelmeyecek, hükümleri kıyamete kadar devam edecektir.
 
2-) İslam evrensel bir dindir. Önceki peygamberlerin tebliğ ettikleri dinler, belirli milletlere geldiği halde İslam dini, bütün dünya milletlerine gönderilmiştir.
 
3-) İslam dininin hükümleri insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde mükemmeldir. Bu sebeple başka bir dine ihtiyaç kalmamıştır.
 
4-) İslam dini, kendisinden önce, Allah (c.c) tarafından gönderilen peygamberleri ve ilahi kitapları tasdik eder. Ancak o kitapların hükümlerini yürürlükten kaldırmıştır. Çünkü onlar, belirli milletlere sınırlı zamanlar için gönderilmişti. İslam dini ise bütün milletlere gönderilen ve kıyamete kadar değişmeden devam edecek olan tek din’dir.
 
 İSLAM DİNİNİN KAYNAKLARI
 
 İslam dininin, en önemli ve birinci kaynağı “Kur’an-ı Kerim”dir. Dini bir konu öncelikle Kur’an-ı Kerim’de aranır.
 
İkinci kaynağımız, Peygamberimizin sünnetini oluşturan sözleri ve davranışlarıdır. Kur’an-ı Kerim’den sonra ikinci önemli dini kaynağımız “Sünnet”tir.
 
Üçüncü dini kaynağımız Peygamberimizden sonra herhangi bir çağda yaşayan ulemaların kendi zamanlarında dini bir konuda görüş birliğine varmış olmalarıdır. Buna “İcma” denir.
Dördüncü kaynağımız “Kıyas”tır. Kıyas, belirttiğimiz üç kaynakta hükmü bulunmayan bir dini hükmü başka bir dini hükme benzeterek, benzetme yolu ile sonuca varmaktır.
 
O halde; dinimizin dört ana kaynağı vardır: “KUR’AN, SÜNNET, İCMA ve KIYAS.”Bunlardan birine dayanmayan dini görüşlere değer verilmez, güvenilmez ve bu tür görüşlere göre hareket edilmez.
 
 

 
Bu haber 2325 defa okunmustur.

İtikat

Ehl-i Sünnet

Hayatın İslam'a Göre Tayin Edilmesi Bağlamında Ehl-i Sünnet Tasavvurunun Yeniden İnşası

Ehli Sünneti Kim Savunacak???

Ehl-i Sünnet İslamlığı, Allah ile olan bütün ibadet ve muamelerde ihlasın ana şart olduğunu bildirir.
A.KARUL A.KARUL
NAMAZA BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA ...? OKU
Meçhul Yazar Meçhul Yazar
Bir aşk hikayesi!
Taner ERDOĞAN Taner ERDOĞAN
Müstehcen NOTLAR - Kimi kandırıyoruz ?
Emrecan Er Emrecan Er
BENLİK DUYGUSU!

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

         

E-mail listemize adresinizi
ekleyin son eklenen 
konulardan haberdar  olun

_SAAT_

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Kuran-ı Kerim'i hangi sıklıkla okuyoruz?


Tüm Anketler

Bu sitenin içeriği titiz çalışmalar ile hazırlanmaktadır. Kaynak gösterilmesi şartı ile çoğaltılabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi