ANASAYFA KONU ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Facebook Twitter Sayfamız

       

facebook sayfasımız

İŞ lerin Adamı Olmak

A.KARUL

04 Eylül 2013, 18:15

A.KARUL


O genç, hiçbir zaman kendini bir kişi görmez. İnsan nevinin bir ferdi, mü'minlerin samimi bir kardeşidir o. Yüreği bütün insanlık kadardır; büyük düşünür, büyük hedefler için koşar. O, küçükken de büyüktür; büyük doğmuş bir küçük olarak oynar. Onun büyüklüğü oyunlarından izlenebilir. Adımları bile onun büyüklüğünü gösterebilir. 

O genç, zaman üzerinde zaman harcamaz. Yaratıldığı zamanı, imtihanını kazanmak için en değerli zaman olarak görür. Ne eskilere imrenir ne gelecektekilere acır. Bilir ki, herkes en adil bir kararla yaratılmış ve kimseye zulmedilmemiştir.

Geçmişin ne üstünlüğü vardır ne de eksikliği; geçmiş, o zamanı yaşayanlarındı. Şimdiki zaman da şimdi yaşayanlarındır. Gelecek ise o zaman geleceklerin olacaktır. Herkes kendi zamanını değerlendirmelidir. 

Bu yüzden onun dilinde ‘keşke’ sözü yoktur. En iyisini yapmaya çalıştığı için ‘keşke’ sözcüklerine sığınmayı tercih etmez. Bir dahakinde daha iyisini yaparak kendini yeniler. 

O genç zamanı en mukaddes varlıklarından bilir. Onu israf etmenin afet olacağını, şeytanın onun için kuracağı en sinsi tuzaklardan birinin zaman israfı tuzağı olacağını müdriktir. Onun için de yeri gelir oyun oynar, geçer, tatil yapar, ziyaret eder, dinlenir; ama zaman israf etmez. Zamanı saatle değil saniyeyle kullanmaya çalışır. O böyle yaptığı için, hayatının bereketini görür. Mümbit bir hayat yaşar. 

İş listesi 

Onun iş listesi, iman ve insanlık dairelerinde duran işlerdir. O hiçbir zaman, daha kazançlı olduğu için bir iş alanı belirlemez kendine. Filmlerden izlediğinden etkilenerek yaşam tarzı belirlemez. Daha zengin olmak için çalışmayı mala esaret olarak görür. Onun hedefi malı daha fazla imanı için kullanmaktır. 

En üstteki maksadı Allah’ın rızasını elde etmektir. Allah’ın rızasını elde etmeye yaradıktan sonra o, bir caminin süpürülmesini önemli bir iş görür. Bir yaşlı teyzenin yardımında bulunmayı, bir hayra vesile olmayı en şerefli işlerden bilir. İğrenmez, üşenmez. Bıkıp usanmak onun sözlüğünde yoktur. O, kendisi için gerekli gördüğü bir hizmete koşarken elbisesinin kirlenmesini, yemeğinin gecikmesini, menfaatlerinin elden gitmesini dert etmez kendine. Allah’ın rızasını kazansın da, gerisi önemli değildir onun için. 

Bir işi becerebiliyor olduktan sonra o işin maliyetini düşünmez. O iş adamıdır. İş konuşmaz; konuşmadan bitirir, bitirdikten sonra da bir daha konuşmaz. Yaptıklarını unutur. Reklama düşkün değildir. Gizliyi ve açığı bilenin onun yaptığını bilmesine kanidir o. 

Adamca iş yapar 

Onun en temel karakteri, yaptığını angarya görmemesidir. Bir iş Allah için yapılacaksa onu yapar. Yaptıktan sonra da başa kakmaz. O yaptığı işi, yapması gereken diğer işlerin engeli olarak da görmez. İbadetlerinin ve insani görevlerinin ihmaline neden olarak da tutmaz o yaptığını. O her yeni bir işe koyulurken dışarıdan onu izleyenler, başka bir işi yoktu da bu iş ona pek uydu zannederler. O ise mesaisini artırarak, yemeğinden, uykusundan, zevklerinden kısarak o işi de bitirir. 

Yaptığı adamca olduğu için, yaptığının arkasında durmasını da bilir. 

Tercih yapar, seçer 

Başıboşluk olmayacağı gibi düzensizlik de olmaz elbette. Onun listesinde bir önemli bir de öncelikli listesi vardır. Önce en önceliklilerin hakkını verir. Sonra önemlilere geçer. Artan imkânlarında da diğer işlere yoğunluk kazandırır. 

Bu işlerin adamında bir numaralı iş, Allah’ın hakkı olan işleri yapmaktır. Günü öyle başlatır, öyle bitirir. Allah’ın hakkı önünde hiçbir hak tutmaz. Namazdan cihada kadar Allah ne emrettiyse, ona emrettiği şeyle verdiği imkân arasındaki dengeye göre üzerine düşeni yapar. Bu alanda tavize yanaşmaz. Bu işin, en öncelikli iş olduğunu iyi bilir. Bu alanda sabreder, imtihanı kazanmaya çalışır. 

Allah’ın hakkından sonra en öncelikli işin, ebeveynine ait görevleri olduğunu bilir, tatbik eder. Allah’a giden yolların ebeveynden geçtiğini anlamıştır o. Onları, cenneti veya cehennemi gibi görür. En öncelikli işinin anne rızası, baba onayı almak olduğunu kimseyle tartışmaz. 

Bedenini ve sorumlusu olduğu kişileri korumayı önemli ve öncelikli işleri arasında tutar. Rızık peşinde olmayı abartmadan, saptırmadan bir ibadet olarak bilir. Çocuklarına vereceği bir lokmanın hanesine sevap olarak yazılacağı umudu onu heyecanlandırır. 

O genç, işlerin adamıdır. 

Onun gözünde iş, Allah’ın ona takdir buyurduğu ne varsa onu yapmaktır. Eğer Allah ona, evlenmeyi ve aile sahibi olmayı takdir buyurduysa, artık onun gözünde evlenmek, aile sahibi olmak büyük bir iştir. O işi en layıkıyla yapmak için gözünü kırpmadan çalışır. Yorulduğuna bakmaz. 

Allah ona, dini için çalışmayı, insan kazanmayı, bir cephede nöbette olmayı takdir buyurduysa o bunu Rabbinin lütuflarından bir lütuf olarak görüp, onun kıymetini bilir. Allah için bir iş yapmak üzere seçilmiş olmaktan mutlu olur. Hakkını verip yenilerine aday olacağı bir nimet gözüyle onu görür. 

O, işlerin adamıdır: 

İş biriktirmez, iş bitirir. Üzerindeki işte insanlığın ve mü'min kardeşlerinin hakkı olduğunu, savsaklamasının bir tür hıyanet olacağını çok iyi bilir. Namazı aksatmaktan çekindiği gibi iş savsaklamaktan da çekinir. 

Yapıp bitirdiği, konuştuklarından her zaman daha çoktur. Vaat edip yan çizmekten Allah’a sığınır. 

O, işlerin adamıdır. 

Bir iz bırakmadan gitmekten ar eder. Bugününün dününe denk olmasına tahammül edemez. 

O, işlerin adamıdır. İş için adam arandığında onun özrü olmaz. ‘Ama’ yoktur onun sözcüğünde. O: ‘Bu işi bana verin!’ diyen ilk kişi olur. Çünkü o işlerin adamıdır. İş öğüten değildir. İş bitirir. Bitirdiğini tam bitirir. 

Kullara yapar, kulların Rabbinden bekler. İnsanların ne dediği, ne yapacağı onu pek ilgilendirmez. Yeter ki Rabbi memnun olsun. 

O, iş adamıdır, bütün işlerin ehlidir. Kabiliyetini, imkânlarını, gençliğini dinine sunma işini yapan bir iş adamıdır o genç. O, doğurmadan ana, evlenmeden baba olur. O, insanlığın iftiharı olur. O, hep beklenir, hep uğurlanır. Çünkü o, görülemez işleri görür. O iş görür.

KAYNAK : Nureddin YILDIZBu yazy 2081 defa okunmuştur.
A.KARUL A.KARUL
NAMAZA BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA ...? OKU
Meçhul Yazar Meçhul Yazar
Bir aşk hikayesi!
Taner ERDOĞAN Taner ERDOĞAN
Müstehcen NOTLAR - Kimi kandırıyoruz ?
Emrecan Er Emrecan Er
BENLİK DUYGUSU!

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

         

E-mail listemize adresinizi
ekleyin son eklenen 
konulardan haberdar  olun

_SAAT_

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Kuran-ı Kerim'i hangi sıklıkla okuyoruz?


Tüm Anketler

Bu sitenin içeriği titiz çalışmalar ile hazırlanmaktadır. Kaynak gösterilmesi şartı ile çoğaltılabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi