DAİMİ HUZUR

ANASAYFA KONU ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Facebook Twitter Sayfamız

       

facebook sayfasımız

Nefis ve Mertebeleri

RSS

1-Nefs-i emmare

1-Nefs-i emmare Nefs, gayr-i meşrû arzularını yapmaya hâkim ise emmâredir. Yusuf sûresinde, “Şüphesiz ki nefs, kötülüğü son derece emredicidir.” (Yusuf, 53) şeklinde mübalağa ile gelmiştir. Nefs, gayr-i meşru arzu ve isteğinin tesirinde mağlup olarak münkeri işliyor ve fiilin yasak olduğunu da biliyorsa bu nefs, emmâredir. Mesela kumar oynamanın, şarap içmenin haram olduğunu bildiği halde bunları işlemek gibi.

23 Haziran 2011, 11:32


2. Nefs-i Levvâme

2. Nefs-i Levvâme Hakk'ın emirlerine kısmen uyan; men ettiklerinden ise bazen kaçınan kaçınamadığında pişman olan; kendini zaman zaman kınayan ve levm eden nefstir. Eğer nefs, gayr-i meşrû hareketleri icrâya hâkim değilse; kısmen terbiye görmüş ve emirlere de riâyet gösteriyorsa levvâmedir.

23 Haziran 2011, 11:34


3. Nefs-i Mülhime

3. Nefs-i Mülhime Eğer nefs, terbiye ve tâatını artırmış, fakat arzu ve isteklerini hâlâ unutmamış, ancak bırakmış, mânevî terakki ve yükselmeye başlamışsa mülhimedir. Arzu ve isteklerini unutmamış demek; her ne kadar tâatı ve terbiyesi artmışsa da içinden nehy bulunan fiili icra etmek arzusu tamamen çıkmamış olan nefstir.

23 Haziran 2011, 11:36


4. Nefs-i Mutmainne

4. Nefs-i Mutmainne Eğer nefs, kötü arzu ve isteklerini külliyen unutmuş, kötü fiili işleme arzusu içinden çıkmış ve mânevi terakkilere vücudunu vakfetmişse mutmainnedir.

23 Haziran 2011, 11:37


5. Nefs-i Râziyye

5. Nefs-i Râziyye Eğer nefis, bütün muradlarından ve makamlardan tecerrüd ederek tam bir teveccüh ile Allah’ın rızası yoluna sîreten yönelmiş ise râzıyedir.

23 Haziran 2011, 11:38


6. Nefs-i Marziyye

6. Nefs-i Marziyye Eğer nefis, bu fikre hizmet ve sıdk ile sebât ve istikamette devamlı olur ve bu sûrette Hakk nezdinde de hâli makbûl bulunursa marziyyedir.

23 Haziran 2011, 11:40


7. Nefs-i Safiye (Kâmile)

7. Nefs-i Safiye (Kâmile) Vehbi olan ledünnî ilme mahzar vâris-i enbiyâ sıfatıdır. Ehlullah buyurmuşlardır ki: Nefs-i safiye sahibi vehbi olan ilm-i ledünne mazhar olmuş varis-i enbiyadır. Bu makamda kalpte on lahuti güneşin doğmasıyla bu yüksek tecellinin nurlu eserleri insanin bütün azalarında zahir olur.

23 Haziran 2011, 11:42


Beyazıd-ı Bistami Hazretlerinin nefsi ile mücadelesi

Beyazıd-ı Bistami Hazretlerinin nefsi ile mücadelesi On iki sene nefisimin ıslahı için çalıştım. Nefsimi riyazet, nefsin arzularını, yapmamak körlüğünden mücahede, nefsin istemediği şeyleri yapmakla kızdırdım. Nefsi, yerme kötüleme örsünde, kınama ayıplama çekici ile döğdüm.

29 Şubat 2012, 10:45


Nefis Terbiyesi

Nefis Terbiyesi Mahmud Esad Coşan Hoca’dan NEFİS TERBİYESİ

03 Şubat 2012, 11:07


NEFİS VE MERTEBELERİ

NEFİS VE MERTEBELERİ Tasavvuf yoluna girip ilerlemek isteyen sufilerin seyr ü sülukunda Allah'a ermek (vasıl-ı ilallah olmak) yolunda nefs-i nâtıkasının yerleştiği Yedi Nefs Makamı

18 Mayıs 2011, 20:17


A.KARUL A.KARUL
NAMAZA BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA ...? OKU
Meçhul Yazar Meçhul Yazar
Bir aşk hikayesi!
Taner ERDOĞAN Taner ERDOĞAN
Müstehcen NOTLAR - Kimi kandırıyoruz ?
Emrecan Er Emrecan Er
BENLİK DUYGUSU!

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

         

E-mail listemize adresinizi
ekleyin son eklenen 
konulardan haberdar  olun

_SAAT_

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Kuran-ı Kerim'i hangi sıklıkla okuyoruz?


Tüm Anketler

Bu sitenin içeriği titiz çalışmalar ile hazırlanmaktadır. Kaynak gösterilmesi şartı ile çoğaltılabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi